Kompleksowe rozwiązania dla hodowli zwierząt

Jakie koryto wybrać do karmienia płynnego zwierząt?

Żywienie płynne, znane również jako żywienie „na mokro” staje się coraz bardziej popularne wśród hodowców trzody chlewnej. Jest to spowodowane przede wszystkim sporym wpływem na obniżenie kosztów żywienia, co z kolei zwiększa zyski gospodarstwa. Żywienie płynne wspiera bezpieczną produkcję. Ten rodzaj karmienia zwierząt hodowlanych odznacza się lepszą strawnością, możliwością wykorzystania surowców ubocznych, oraz wyrównaniem wszystkich sztuk i większymi przyrostami. Dzięki zastosowaniu tego modelu żywienia zwierzęta nie są narażone na pylenie, co poprawia ich stan zdrowia.

Który rodzaj koryt sprawdzi się najlepiej do żywienia płynnego?

W przypadku żywienia płynnego istnieją dwie możliwości do wyboru:

  • Koryta krótkie,
  • Koryta długie.

Zarówno pierwsza, jak i druga opcja ma swoje zalety i wady. Niezależnie od wyboru długości koryta, hodowca powinien dopilnować, aby każde zwierzę miało odpowiedni dostęp do paszy, ponieważ ma to znaczący wpływ na końcowy wynik tuczu. Na wybór rodzaju koryt największy wpływ mają możliwości techniczne danej hodowli. Podobnie jak w przypadku żłobów dla bydła, dostęp do koryta ma wpływ na odpowiednie wykarmienie zwierząt.

Należy pamiętać, że zarówno koryta długie, jak i krótkie są dobrym rozwiązaniem. Koryta krótkie najczęściej montowane są w budynkach, które zostają poddane remontowi czy modernizacji – dzięki temu rodzajowi koryt łatwiej dopasować się do już istniejącego układu wszelkich elementów. W przypadku zdecydowaniu się na ten rodzaj koryta, konieczne jest grupowe dopuszczanie zwierząt do pokarmu, tak aby każde z nich miało szansę na odpowiednie spożycie. Dużym plusem tego rozwiązania jest większa częstotliwość karmienia, pozytywnie wpływająca na proces trawienia u trzody chlewnej.

Długie koryta wykorzystywane są w nowych budynkach. Dzięki nim możliwe jest kontrolowanie restrykcji żywieniowych poszczególnych sztuk. Za jego pomocą można również łatwo wykryć zwierzęta chore bądź słabe, niepodchodzące do pokarmu. Zastosowanie długich koryt ma także wpływ na spokój w chlewni, ponieważ zwierzęta nie walczą między sobą o miejsce przy korycie.

Borys s.c.

Jankówko 1E

62-200 Gniezno

TEL. 61 425 27 98

O NAS

Firma BORYS na polskim rynku istnieje już od 1994 roku. Jako jedyna w Polsce zajmuje się sprzedażą oraz profesjonalnym montażem stałych ogrodzeń elektrycznych.
Zapraszamy do kontaktu.

 

Zaproszenie na Zielone Agro Show 2024