Jak dopasować ogrodzenie dla bydła do potrzeb indywidualnych?

Wymagania dotyczące ogrodzenia zwierząt gospodarskich różnią się w zależności od celów zarządzania wypasem, gatunków i wieku zwierząt, warunków klimatycznych, kontroli drapieżnictwa i kosztów. Sprawdźmy, z jakich materiałów wykonywane są standardowe ogrodzenia dla zwierząt gospodarskich i jak dobrać odpowiedni wariant do indywidualnych potrzeb hodowlanych.

Jak działają tzw. „pastuchy elektryczne”?

Choć istnieje kilka typów ogrodzeń dla zwierząt, jednym z najlepszych jest zdecydowanie ogrodzenie elektryczne (nazywane również „pastuchem elektrycznym”), które w dużym stopniu wpływa na usprawnienie poszczególnych działań na terenie całego gospodarstwa. Z jednej strony w bezpieczny sposób utrzymuje ono zwierzęta w przeznaczonym dla nich miejscu, z drugiej – powstrzymuje złodziei czy dzikie zwierzęta przed przedostaniem się do stada. Co więcej, ogrodzenia elektryczne można bez trudu przenosić, co umożliwia szybkie i efektywne uprawianie tzw. wypasu rotacyjnego, a tym samym zbilansowaną regenerację spożywanej przez zwierzęta roślinności. Jest to szczególnie istotne w panującym w Polsce klimacie umiarkowanym.

Ogrodzenie elektryczne chroni zwierzęta przede wszystkim dzięki zastosowaniu impulsów elektrycznych, które przenikają zwierzę lub człowieka chcącego się przedostać na jego drugą stronę. Nie są one szkodliwe i nie powodują żadnych urazów na ciele – towarzyszy im jednak silny ból, który każe porażonemu stworzeniu wystrzegać się kontaktu z ogrodzeniem w przyszłości. Drugim, silniejszym nawet mechanizmem jest tu efekt psychologiczny, który skutecznie odwodzi zwierzęta od prób pokonania bariery. To właśnie dlatego „elektryczny pastuch” stanowi produkt znacznie tańszy, a jednocześnie bardziej efektywny niż inne formy ogrodzenia – ze względu na możliwość dyscyplinowania bydła nie wymaga bowiem solidnej konstrukcji ani stosowania ciężkich komponentów.

W odróżnieniu od innych ogrodzeń dla zwierząt w przypadku wariantu elektrycznego mamy możliwość indywidualnego kupna poszczególnych komponentów. To pozwala na niemal dowolne rozplanowanie kształtu i wymiarów ogrodzonej powierzchni. Budowa ogrodzenia elektrycznego, które będzie wytrzymałe i dostosowane do naszych potrzeb, wymaga jednak starannego dopilnowania kilku określonych elementów. Przede wszystkim powinno być ono dopasowane do ukształtowania terenu, na którym zamierzamy je rozłożyć. Musimy również pamiętać o zmianie naprężenia przewodów metalowych w wyniku wahań temperatury otoczenia – weźmy więc pod uwagę nie tylko klimat panujący w danym regionie, lecz także właściwości termiczne metalu, z którego wyprodukowane zostały druty.

Jeżeli nie mamy doświadczenia w budowie i użytkowaniu tego typu zabezpieczeń, skorzystajmy z usług specjalisty oferującego montaż ogrodzeń elektrycznych. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nasz „pastuch” wykonany jest z właściwie dobranych materiałów i przy zastosowaniu odpowiedniej techniki. Fachowcy doradzą nam również, co zrobić, by ogrodzenie jak najdłużej zachowało swoje funkcje i nie poddało się działaniu korozji nawet po latach użytkowania.

Borys s.c.

Jankówko 1E

62-200 Gniezno

TEL. 61 425 27 98

O NAS

Firma BORYS na polskim rynku istnieje już od 1994 roku. Jako jedyna w Polsce zajmuje się sprzedażą oraz profesjonalnym montażem stałych ogrodzeń elektrycznych.
Zapraszamy do kontaktu.