Kompleksowe rozwiązania dla hodowli zwierząt

Jak wygląda montaż ogrodzeń elektrycznych?

Czasem żeby odseparować dany teren od reszty otoczenia nie wystarczy zwykłe ogrodzenie. W szczególności różnego rodzaju uprawy powinny być zabezpieczone za pomocą dodatkowych środków. Inaczej grozi im dewastacja ze strony dzikich zwierząt. Jeżeli dane pole znajduje się w pobliżu lasu, to mogą na nie czyhać chociażby takie gatunki jak sarny, kuny, dziki czy jelenie.

Z kolei w okolicach stawów swoją szkodliwą działalność prowadzą na przykład kuny. Zwierzęta nie mają wszak świadomości tego, że dany teren jest czyjąś własnością i traktują przestrzeń tak, jakby należała do wszystkich i jakby każdy miał prawo z niej korzystać. Dlatego mając na uwadze własny interes trzeba chronić się przed zniszczeniami, jakie mogą na nas czekać ze strony fauny.

Zwykłe ogrodzenie ma często tę wadę, że posiada różne luki, przez które może przedostawać się zwierzyna. W celu pozbycia się tej niedogodności można oczywiście uczynić ogrodzenie jak najbardziej zabudowanym, jednakże zrobienie tego na dość dużym obszarze jest się w stanie wiązać z poważnymi kosztami. Żeby zaoszczędzić na materiale, warto więc pozostawić w ogrodzeniu pewne wyrwy. Jeżeli zadaniem barier ma być jedynie wydzielenie terenu, w zupełności to wystarczy. Jednak w przypadku gdy mają one także chronić przed zwierzętami lub przed ludźmi (którzy mogliby na przykład ukraść coś z działki), zwykłe ogrodzenie nie będzie dostatecznym zabezpieczeniem. Na szczęście istnieje jednak rozwiązanie, które pozwala poradzić sobie z tym problemem. Jest nim ogrodzenie elektryczne zwane także elektrycznym pastuchem.

Specyfika ogrodzenia elektrycznego

Ogrodzenie elektryczne to rozwiązanie, które jest często wybierane zwłaszcza przez myśliwych oraz przez rolników. Jego celem nie musi być jedynie ochrona upraw przed zewnętrznymi zagrożeniami. Można je wykorzystywać również do wielu innych celów. Chociażby do zabezpieczania zwierząt hodowlanych na terenie pastwiska.

Kluczem do tego, aby ogrodzenie elektryczne spełniało swoje zadanie, jest jego prawidłowy montaż. Jeżeli podczas instalowania barier nie dojdzie do żadnych uchybień, mają one szanse długo i skutecznie służyć naszym celom. Warto więc poznać zasady związane z konstruowaniem tego rodzaju obiektów.

Najistotniejszą częścią ogrodzenia elektrycznego, która stanowi o przewadze tego typu konstrukcji nad zwykłymi barierami, jest oczywiście elektryzator. To on sprawia, że przy próbie przedostania się niepożądanego intruza przez ogrodzenie dochodzi do porażenia prądem. Bardzo ważne jest to, aby dobrać elektryzator względem swoich potrzeb. Decydującym parametrem w tym zakresie jest moc urządzenia. Powinna ona być jednocześnie na tyle duża, by zapewniać skuteczną ochronę, jak i na tyle niewygórowana, by nie pobierać nadmiernej ilości energii.

W stawianiu ogrodzenia elektrycznego ważne jest też to, aby elektryka wspierała się na odpowiednim szkielecie. W przypadku elektrycznego pastucha można do tego wykorzystywać różne materiały. Zarówno wykonane z drewna, jak i z tworzywa sztucznego czy z włókna szklanego. Żeby dobrze spełniały swoje zadanie, najlepiej jest wbić je w ziemię na głębokość około pół metra. Optymalna wysokość palików wynosi zaś mniej więcej sto pięćdziesiąt centymetrów. Ważnym elementem przygotowawczym jest również usunięcie nadmiaru roślinności z terenu, na którym ma zostać postawione ogrodzenie. Jeśli bowiem trawa będzie zbyt wysoka, osłabi to działanie prądu elektrycznego.

Kiedy teren zostaje już oczyszczony, a paliki zamontowane, pozostaje połączyć je za pomocą przewodów. One także, tak jak i szkielet konstrukcji, mogą być wykonane z różnych materiałów. W ich roli świetnie sprawdzają się chociażby taśmy, linki stalowe, druty lub plecionki.

Borys s.c.

Jankówko 1E

62-200 Gniezno

TEL. 61 425 27 98

O NAS

Firma BORYS na polskim rynku istnieje już od 1994 roku. Jako jedyna w Polsce zajmuje się sprzedażą oraz profesjonalnym montażem stałych ogrodzeń elektrycznych.
Zapraszamy do kontaktu.

 

Zaproszenie na Zielone Agro Show 2024