Kompleksowe rozwiązania dla hodowli zwierząt

Jak prawidłowo używać poskromów dla zwierząt?

Zastosowanie poskromów w hodowli jest konieczne, aby podporządkować bydło, lub ułatwić jego transport i codzienną obsługę. Poskromy wykorzystuje się zarówno na fermach bydła mlecznego, jak i mięsnego. Bydło mięsne wymaga poskramiania nawet podczas niewielkich zabiegów, ponieważ nie mają zbyt częstego kontaktu z człowiekiem. Poskromy weterynaryjne pozwalają na humanitarne postępowanie ze zwierzętami, nie robią zwierzętom hodowlanym żadnej krzywdy.

W jaki sposób powinno się stosować poskromy dla zwierząt?

Skorzystanie z poskromu jest jedną z fizykalnych metod poskramiania. Polega na wprowadzenia zwierzęcia do pomieszczenia, zwanego poskromem. Tego rodzaju metoda sprawdza się najlepiej podczas wykonywania czynności lekarsko-weterynaryjnych, zwłaszcza w przypadku badania rektalnego, zabiegów na kopytach, badania ginekologicznego i zabiegów chirurgicznych.

Prawidłowa obsługa zwierzęcia, przed wprowadzeniem do poskromu, powinna obejmować kilka kwestii. Bardzo ważne jest poznanie zasad BHP przy obsłudze danego gatunku. Znając temperament zwierzęcia i sposób reagowania na bodźce, będziemy mogli łatwiej wprowadzić je do poskromu i wykonać zabieg. Osoba obsługująca powinna być ubrana w odpowiednią odzież roboczą. Warto głosem zasygnalizować zwierzęciu swoją obecność, dzięki temu nie przestraszy się gdy do niego podejdziemy. Przy zwierzętach obowiązuje bezwzględny zakaz palenia tytoniu i spożywania alkoholu.

Wprowadzając zwierzę do poskromu nie powinno się używać łańcuchów skręcanych śrubami lub wiązanych drutem. Takie działanie może doprowadzić do zranienia zwierzęcia. Wprowadzając bydło do poskromu należy zwrócić szczególną uwagę na jego głowę i kończyny tylne. Uderzenia głowy są bardzo bolesne, natomiast kończynami tylnymi bydło może kopać na boki i do tyłu. Bardzo ważne jest odpowiednie zachowanie osoby wprowadzającej do poskromu. Należy być cicho i nie wykonywać gwałtownych ruchów, jednak wobec bydła należy być stanowczym i zdecydowanym.

Czym charakteryzuje się dobry poskrom?

Bardzo ważna jest również odpowiednia jakość poskromu. Ten sprzęt nie tylko pozwala na łatwiejsze wykonanie zabiegów na bydle, ale zapewnia bezpieczeństwo osobie obsługującej. Dobry poskrom powinien być wytrzymały, wytrzymać próby ucieczki i ataki ze strony bydła. Aktualnie większość poskromów wykonanych jest z metalu. Bardzo ważna jest również szerokość poskromu, zwierzę musi mieścić się w nim bez problemu. Ważną funkcją jest możliwość dostosowywania rozmiaru do danej sztuki i funkcja zwężania ścian.

Borys s.c.

Jankówko 1E

62-200 Gniezno

TEL. 61 425 27 98

O NAS

Firma BORYS na polskim rynku istnieje już od 1994 roku. Jako jedyna w Polsce zajmuje się sprzedażą oraz profesjonalnym montażem stałych ogrodzeń elektrycznych.
Zapraszamy do kontaktu.

 

Zaproszenie na Zielone Agro Show 2024