Kompleksowe rozwiązania dla hodowli zwierząt

Jaki wybrać elektryzator do budowy ogrodzenia dla zwierząt?

Ogrodzenia elektryczne są powszechnie wykorzystywane w hodowli oraz rolnictwie. Otoczenie pastwiska ogrodzeniem z elektryzatorem jest działaniem, dzięki któremu możliwe jest uniknięcie ucieczki zwierząt z odgrodzonego terenu. Tego rodzaju ogrodzenia są stawiane również w celu ochrony upraw przed dzikami czy sarnami, a bydła czy innej trzody przed drapieżnikami. Odpowiednio dobrany elektryzator pozwoli zapewnić odpowiedni poziom ochrony.

Na jakie parametry zwrócić uwagę dobierając elektryzator do budowy ogrodzenia?

Budowa ogrodzenia z elektryzatorem nie wydaje się zbyt skomplikowana, jednak w praktyce wymaga sporej wiedzy, i nie wiąże się jedynie z rozciągnięciem przewodów prądowych i podłączeniem elektrycznego pastucha. Obecnie można wyróżnić trzy rodzaje elektryzatorów, w zależności od tego, w jaki sposób są zasilane: podłączane do sieci, podłączone do akumulatora lub zasilane bateriami. Niekiedy można spotkać się również z elektryzatorami wykorzystującymi odnawialne źródła energii.

Najpopularniejszym modelem elektryzatorów podłączanych do sieci są te o napięciu 230 V. Są one stosunkowo tanie w eksploatacji, zapewniają ciągłość pracy – właściciel nie musi martwić się o rozładowane baterie czy akumulator. W przypadku, kiedy pastwisko oddalone jest znacznie od zabudowań i sieci elektrycznej, elektryzatory na baterię lub akumulator będą lepszym rozwiązaniem.

Poszukując idealnego pastucha elektrycznego, należy zwrócić uwagę na gatunek hodowanych zwierząt. W zależności od masy, grubości skóry, a także gęstości i długości futra czy sierści idealne parametry mogą się różnić. Należy wziąć pod uwagę również to, że na danym pastwisku mogą przebywać zarówno dorosłe osobniki, jak i cielęta czy źrebięta. Oprócz tego konieczne jest zwrócenie uwagi na ukształtowanie terenu, długość pastucha, a także roślinność występującą na danym obszarze.

Zwierzę, które dotknęło ogrodzenia, powinno zostać skutecznie odstraszone, jednak napięcie nie powinno wpływać negatywnie na jego bezpieczeństwo. Samo ogrodzenie powinno mieć odpowiednią wysokość i zagęszczenie przewodów, dzięki czemu zagwarantuje skuteczne odstraszanie drapieżników. Jak widać, zaplanowanie idealnego ogrodzenia z elektryzatorem jest bardzo skomplikowanym procesem, zależnym od wielu różnych czynników.

Borys s.c.

Jankówko 1E

62-200 Gniezno

TEL. 61 425 27 98

O NAS

Firma BORYS na polskim rynku istnieje już od 1994 roku. Jako jedyna w Polsce zajmuje się sprzedażą oraz profesjonalnym montażem stałych ogrodzeń elektrycznych.
Zapraszamy do kontaktu.