Kompleksowe rozwiązania dla hodowli zwierząt

Jak zadbać o wodę dla bydła podczas mrozów?

Jednym z podstawowych wymagań stawianych przed hodowcami jest zapewnienie hodowanym zwierzętom dobrobytu. Oprócz pokarmu i schronienia muszą oni zagwarantować bydłu dostęp do czystej wody. O ile w przypadku wiosny, lata czy jesieni nie jest to problematyczne, to sporym utrudnieniem jest zima, a konkretniej panujące podczas niej mrozy. Woda dostarczana za pomocą klasycznych poideł czy wanien zamarza, uniemożliwiając zwierzętom ugaszenie pragnienia.

W jaki sposób można zapewnić bydłu dostęp do wody pitnej w trakcie mrozów?

Woda stanowi dla bydła ogromnie ważny produkt. Podczas doby krowa jest w stanie wypić około 100 litrów wody. Aby zapewnić im stały dostęp do wody, także zimą, warto zainwestować w poidła mrozoodporne lub ogrzewane.  Poidła mrozoodporne wykazują dużą odporność na mróz – woda pozostaje w stanie ciekłym nawet w temperaturach dochodzących do -30 stopni Celsjusza.

Poidła mrozoodporne działają na bardzo podobnej zasadzie co klasyczny termos. Najczęściej składają się z dwóch ścianek wykonanych z wytrzymałego tworzyw sztucznego, pomiędzy którymi znajduje się warstwa pianki poliuretanowej, stanowiąca izolację termiczną. Dzięki temu nawet przy dużym mrozie woda w poidle ma temperaturę około 5 stopni Celsjusza. Poidła te najczęściej występują w wersji jedno lub dwukomorowej.

Czym są poidła podgrzewane?

Poidła podgrzewane są alternatywą dla poideł izolowanych. Zbudowane są ze specjalnych misek, pod którymi znajdują się grzałki elektryczne. Ten typ poideł wyposażony jest w termostat, który włącza podgrzewanie w chwili, kiedy temperatura powietrza spadnie poniżej określonego pułapu i wyłącza je, kiedy zostanie osiągnięta odpowiednia temperatura, co blokuje rozwój bakterii. Poidła podgrzewane również można spotkać w modelu jedno i dwukomorowym.

Borys s.c.

Jankówko 1E

62-200 Gniezno

TEL. 61 425 27 98

O NAS

Firma BORYS na polskim rynku istnieje już od 1994 roku. Jako jedyna w Polsce zajmuje się sprzedażą oraz profesjonalnym montażem stałych ogrodzeń elektrycznych.
Zapraszamy do kontaktu.

 

Zaproszenie na Zielone Agro Show 2024