Kompleksowe rozwiązania dla hodowli zwierząt

Dlaczego poidła należy ustawiać także na pastwiskach?

Wypas bydła jest dla hodowców nieco uciążliwy i nie zaspokaja całościowo potrzeb pokarmowych sztuk wysokowydajnych, jednak niesie za sobą inne korzyści. Wypasając bydło, wpływa się pozytywnie na ich zdrowie, a zwiększona aktywność fizyczna oraz dostęp do promieni słonecznych ma znaczący wpływ na wzrost wskaźnika rozrodu. Aby jednak móc korzystać z dobrodziejstw wypasu, konieczne jest prawidłowe wyposażenie pastwiska. Jednym z niezbędnych elementów tego obszaru są poidła.

Dlaczego poidła są tak ważnym elementem pastwisk?

Zwierzęta hodowlane jak bydło potrzebują stałego dostępu do sporej ilości świeżej wody. W przypadku krów mlecznych zapotrzebowanie może osiągać nawet 100 litrów na dobę. Zapewniając bydłu dostęp do świeżej wody, wpływa się pozytywnie na ich zdrowie oraz wydajność, zwłaszcza podczas gorących miesięcy. Korzystanie z wód powierzchniowych niesie za sobą ryzyko pojawienia się u zwierząt chorób pasożytniczych oraz zakażeń bakteryjnych.

Aby zapewnić bydłu dobre warunki bytowe podczas wypasu, najlepiej jest zapewnić im dostęp do bieżącej wody. Niektórzy hodowcy dowożą ją na pastwisko za pomocą specjalnych zbiorników, jednak jest to rozwiązanie czasochłonne i wiążące się z ryzykiem pogorszenia jakości wody. Najmniej pracochłonnym i najbezpieczniejszym wyborem jest umieszczenie poideł dla bydła podłączonych do bieżącej wody.

Dlaczego warto podłączyć bieżącą wodę na pastwisku?

Montując na pastwisku poidła z dostępem do bieżącej wody, zapewnia się bydłu ochronę przed pasożytami i bakteriami. Dobrym wyborem są poidła wannowe z tworzywa, ponieważ można je łatwo przenieść w zacienione miejsce. Należy pamiętać, by wyposażyć pastwisko w odpowiednią ilość poideł, dopasowaną do ilości bydła – dzięki temu można uniknąć konkurencji między zwierzętami.

Borys s.c.

Jankówko 1E

62-200 Gniezno

TEL. 61 425 27 98

O NAS

Firma BORYS na polskim rynku istnieje już od 1994 roku. Jako jedyna w Polsce zajmuje się sprzedażą oraz profesjonalnym montażem stałych ogrodzeń elektrycznych.
Zapraszamy do kontaktu.

 

Zaproszenie na Zielone Agro Show 2024