Kompleksowe rozwiązania dla hodowli zwierząt

Jaki pastuch wybrać przy hodowli koni?

Hodowla koni to nie tylko pasja, ale także odpowiedzialność. Właściciele koni muszą zadbać o ich bezpieczeństwo, zdrowie i dobre samopoczucie. Jednym z kluczowych aspektów w hodowli jest wybór odpowiedniego pastucha. Pastuch elektryczny to urządzenie, które chroni konie przed ucieczką z wybiegu oraz zabezpiecza teren przed nieproszonymi gośćmi. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom pastuchów oraz omówimy ich zalety i wady.

Rodzaje pastuchów elektrycznych

Na rynku dostępne są różne rodzaje pastuchów dla koni, które można podzielić na trzy główne kategorie:
  • pastuchy na baterie są przenośne i nie wymagają podłączenia do sieci energetycznej. Są idealne dla hodowców, którzy często przemieszczają swoje konie lub mają ograniczone możliwości podłączenia do prądu. Wadą tego rozwiązania jest konieczność regularnej wymiany baterii oraz mniejsza moc impulsu w porównaniu do pastuchów sieciowych,
  • pastuchy sieciowe są najbardziej popularnym rozwiązaniem wśród hodowców koni. Są one podłączone do sieci energetycznej, co zapewnia stałe zasilanie i wysoką moc impulsu. Wadą tego typu pastucha jest konieczność posiadania dostępu do źródła prądu oraz brak mobilności,
  • pastuchy solarne łączą zalety obu powyższych rozwiązań. Są one zasilane przez energię słoneczną, co pozwala na ich przenoszenie i niezależność od sieci energetycznej. W przypadku braku wystarczającej ilości światła słonecznego, pastuch może być zasilany również baterią. Wadą tego rozwiązania jest wyższa cena w porównaniu do innych typów pastuchów.

Długość i moc ogrodzenia

Przy wyborze pastucha warto również wziąć pod uwagę moc oraz długość ogrodzenia, jakie zamierzasz zainstalować. Pastuchy mają określoną maksymalną długość ogrodzenia, którą są w stanie obsłużyć. Wybierając pastuch o zbyt małej mocy, możemy narazić się na problemy z utrzymaniem napięcia na całej długości ogrodzenia.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo koni jest priorytetem przy wyborze pastucha elektrycznego. Warto zwrócić uwagę na systemy zabezpieczeń, takie jak zabezpieczenie przeciwprzepięciowe czy automatyczne wyłączanie pastucha w przypadku zwarć. Ponadto, warto wybrać pastuch o regulowanej mocy impulsu, aby móc dostosować go do indywidualnych potrzeb Twoich koni.

Borys s.c.

Jankówko 1E

62-200 Gniezno

TEL. 61 425 27 98

O NAS

Firma BORYS na polskim rynku istnieje już od 1994 roku. Jako jedyna w Polsce zajmuje się sprzedażą oraz profesjonalnym montażem stałych ogrodzeń elektrycznych.
Zapraszamy do kontaktu.

 

Zaproszenie na Zielone Agro Show 2024