Kompleksowe rozwiązania dla hodowli zwierząt

Częste błędy popełniane przy karmieniu koni

Karmienie koni to niezwykle ważny aspekt utrzymania zdrowia i kondycji tych zwierząt. Niestety, wielu właścicieli koni popełnia błędy w tym zakresie, które mogą prowadzić do problemów zdrowotnych u ich podopiecznych. W niniejszym artykule omówimy najczęstsze pomyłki oraz przedstawimy praktyczne wskazówki, jak ich unikać.

Źle dobrany żłób dla koni

Jednym z kluczowych elementów w procesie karmienia koni jest odpowiedni żłób dla konia. Niewłaściwie dobrany może prowadzić do powstawania kontuzji, a także sprawić, że koń będzie miał trudności z jedzeniem. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów przy wyborze żłobu dla swojego konia.
 
Po pierwsze, ważne jest, aby żłób był dostosowany do wielkości i budowy ciała konia. Zbyt małe naczynie może sprawić, że koń będzie miał trudności z dostępem do paszy. Z kolei zbyt duży żłób może skutkować nadmiernym rozrzucaniem jedzenia poza jego obrębem, co zwiększa ryzyko wystąpienia kolki u konia.
 
Po drugie, warto zainwestować w żłób wykonany z materiałów trwałych i łatwych do utrzymania w czystości. Drewniane żłoby mogą być atrakcyjne wizualnie, ale są trudniejsze do utrzymania w higienie i mogą być źródłem drzazg, które mogą zranić konia. Lepszym wyborem są żłoby wykonane z tworzyw sztucznych lub metalu, które są łatwe do czyszczenia i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia zwierzęcia.

Niewłaściwy sposób podawania paszy

Kolejnym częstym błędem jest niewłaściwy sposób podawania paszy. Koń to zwierzę przystosowane do ciągłego pobierania pokarmu, dlatego warto unikać rzadkiego karmienia dużymi porcjami. Zamiast tego, lepiej podzielić dzienne racje na kilka mniejszych posiłków, co pozwoli na utrzymanie równomiernego poziomu energii u konia oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia problemów żołądkowych.

Podawanie paszy bezpośrednio na ziemi

Podawanie paszy bezpośrednio na ziemi to kolejny błąd, który może prowadzić do problemów zdrowotnych u koni. Ziemia może być zanieczyszczona bakteriami, pasożytami czy innymi szkodliwymi substancjami, które mogą dostać się do układu pokarmowego konia wraz z jedzeniem. Aby tego uniknąć, warto stosować żłoby lub maty podkładowe, które zapewnią czystość podawanej paszy.

Borys s.c.

Jankówko 1E

62-200 Gniezno

TEL. 61 425 27 98

O NAS

Firma BORYS na polskim rynku istnieje już od 1994 roku. Jako jedyna w Polsce zajmuje się sprzedażą oraz profesjonalnym montażem stałych ogrodzeń elektrycznych.
Zapraszamy do kontaktu.